Kāpēc mēs iesakam TYVEK materiālus

01.03.2017

Realitātes pārbaude Neatkarīgas pārbaudes reālos apstākļos pierāda, ka DuPont™ Tyvek® pēc novecošanas saglabā būtisko ūdensnecaurlaidību, bet daudzi alternatīvie apakšslāņi to nespēj nodrošināt.

• Neatkarīgs eksperts atvēra 30 jumtus, lai veiktu nopietnas ūdensnecaurlaidības pārbaudes apakšslāņiem, kas novecojuši reālos apstākļos
• Tika pētīti 17 jumti, kas pirms 20 gadiem tika veidoti, izmantojot Tyvek®, un 13 jumti, kuriem pirms 5 līdz 10 gadiem tika izmantoti daudzslāņu jumta apakšslāņi vai materiāli ar pārklājumu
• Tālāk redzamajā tabulā ir attēloti tikai W1 (veiksmīgi/neveiksmīgi) rezultāti, tomēr neatkarīgās pārbaudes atskaitē ietvertā informācija pārsniedz pašreizējo standartu robežas un atklāj precīzu snieguma pārskatu
• Rezultātos ir vērojamas satraucošas problēmas ūdensnecaurlaidības ziņā lielākajai daļai pārbaudīto alternatīvo jumta apakšslāņu.
• Riskam ir pakļauta nozares reputācija un mājas īpašnieka investīcijas, jo pašreizējie standarti, kuru uzmanības centrā ir mehāniskais spriegums, neatspoguļo reālo situāciju pilnībā.
DuPont™ Tyvek® satraucās par daudzajiem ziņojumiem attiecībā uz dažiem alternatīvajiem tvaiku caurlaidīgajiem apakšslāņiem, kas nespēj aizturēt ūdeni; tāpēc tika uzsākts rūpīgs pētījums par sniegumu reālos apstākļos. Ja daži produkti nespēj izturēt karstuma vai ultravioleto staru radītu spriedzi, nav izturīgi pret ūdeni un tādējādi pakļauj riskam visu jumta apakšslāņu klases reputāciju, tirgus līderim ir pienācis brīdis risināt šo problēmu.

Neatkarīgais Vācijas konsultāciju uzņēmuma „Steildach-Technik GmbH” eksperts Martins Peifers (Martin Peifer) atvēra 30 jumtus, lai paņemtu apakšslāņa paraugus un pārbaudītu to ūdensnecaurlaidības īpašības laboratorijā Kiwa GmbH TBU.

Standarti atpaliek

Notiek intensīvs darbs ar būvniecības un nozares noteikumiem, lai tie neatpaliktu no strauji augošā tirgus tendencēm, tomēr vērtēšanas metodes, piemēram, standartā EN13859-1 un 2 noteiktās, joprojām atpaliek tādu ārkārtīgi nozīmīgu parametru noteikšanā kā faktiskais darbmūža ilgums. Tādas īpašības kā ūdensnecaurlaidība ilgtermiņā, kas vislielākajā mērā ietekmē mājas īpašnieku, ir jāizvērtē pēc tam, kad materiāls ir bijis pakļauts dabīgās vides spriedzei — gan nama celtniecības fāzē, gan tad, kad tas ir apdzīvots.

Arvien lielāka tvaika caurlaidība, bet arvien mazāka izturība?

Materiālam novecojot un porām palielinoties, pozitīvi uzlabojas tvaika caurlaidība, tomēr tas varētu negatīvi ietekmēt ūdensnecaurlaidības funkciju, ja notiktu kāda kļūme ar galveno jumta klājumu. Mūsdienās, kad vētras notiek daudz biežāk, šī negatīvā izpausme kļūst arvien izplatītāka. Pati galvenā darbmūžu noteicošā īpašība noteikti ir ūdensnecaurlaidība — tajā slēpjas vislielākais risks īpašumam, apdrošināšanai un reputācijai.

Pārbaudes metodes
Tika izmantots EN13859-1 un 2 W1 klasificēšanas sistēma ūdensnecaurlaidības noteikšanai. Uz katru paraugu 2 stundas iedarbojās 20 cm ūdens stabs; mērījumi ietvēra ne tikai sūces rašanās faktu, bet arī to, cik tā bija liela, kurā virsmas vietā sūce bija un cik ātri tā veidojās. Šajā procesā skaidrā un detalizētā veidā precīzi bija iespējams noteikt, cik labi katrs no apakšslāņa materiāliem spēja izturēt ūdens iedarbību pēc 5–10 gadu izmantošanas uz jumta vai, kā Tyvek® gadījumā, pēc vairāk nekā 20 gadu izmantošanas. Plašāku informāciju par pārbaudes metodēm un rezultātiem skatiet, izmantojot šo saiti: http://tyvek.construction.dupont.com/jumtiparskats

Rezultāti

Tabulā ir redzami W1 pārbaudes rezultāti visiem 17 Tyvek® jumta apakšslāņiem un visiem 13 alternatīvajiem materiāliem (zaļie ķeksīši nozīmē veiksmīgu rezultātu)
Vecums (gadi) Produkta apraksts Svars (g/m2) W1 veiksmīgi/neveiksmīgi
5 materiāls ar pārklājumu 120 neveiksmīgi
5 materiāls ar pārklājumu 120 neveiksmīgi
7 materiāls ar pārklājumu 190 veiksmīgi
8 materiāls ar pārklājumu 160 neveiksmīgi
8 materiāls ar pārklājumu 200 veiksmīgi
8 daudzslāņu
(plēve ar mikroporām) 145 neveiksmīgi
9 daudzslāņu
(plēve ar mikroporām) 150 neveiksmīgi
9 daudzslāņu
(plēve ar mikroporām) 125 neveiksmīgi
9 daudzslāņu
(plēve ar mikroporām) 145 neveiksmīgi
9 materiāls ar pārklājumu 140 neveiksmīgi
9 materiāls ar pārklājumu 140 neveiksmīgi
9 daudzslāņu
(plēve ar mikroporām) 145 neveiksmīgi
9 daudzslāņu
(plēve ar mikroporām) 125 neveiksmīgi
21 Tyvek® 60 neveiksmīgi
21 Tyvek® 137 neveiksmīgi
21 Tyvek® 137 veiksmīgi
21 Tyvek® 137 veiksmīgi
21 Tyvek® 137 veiksmīgi
22 Tyvek® 137 veiksmīgi
22 Tyvek® 137 veiksmīgi
22 Tyvek® 60 neveiksmīgi
22 Tyvek® 137 veiksmīgi
23 Tyvek® 60 veiksmīgi
23 Tyvek® 137 veiksmīgi
23 Tyvek® 137 veiksmīgi
23 Tyvek® 60 veiksmīgi
23 Tyvek® 60 neveiksmīgi
23 Tyvek® 137 veiksmīgi
23 Tyvek® 137 veiksmīgi
24 Tyvek® 137 veiksmīgi

Pamatojoties uz augstāk redzamajiem rezultātiem, varam secināt:

• 13 no 17 Tyvek® jumta apakšslāņiem pēc vairāk kā 20 gadiem var uzskatīt par ūdensnecaurlaidīgiem
• 0 no 6 daudzslāņu mikroporu jumta apakšslāņiem, kas veidoti uz plēves bāzes, pēc mazāk nekā 10 gadiem var uzskatīt par ūdensnecaurlaidīgiem
• 2 no 7 jumta apakšslāņiem ar pārklājumu pēc mazāk nekā 10 gadiem var uzskatīt par ūdensnecaurlaidīgiem

Pat neņemot vērā vecuma atšķirības (Tyvek® paraugi bija daudz vecāki par citiem uzstādītajiem produktiem), Tyvek® viennozīmīgi ir uzticamākais produkts attiecībā uz nozīmīgo ūdensnecaurlaidību, bet attiecībā uz alternatīvajiem jumta apakšslāņiem šajā ziņā ir nozīmīgs iemesls uztraukumam.